Michael Sandel

Michael J. Sandel (5. března 1953) je americký filosof, profesor na Harvard University. Je známý především díky svému kurzu Justice (Spravedlnost) a také díky kritice Teorie spravedlnosti Johna Rawlse v knize Liberalism and the Limits of Justice (1982).

Život

Michael Sandel se narodil 5. března 1953 v Minneapolis, Minnesota, USA. Ve třinácti letech se s rodinou přestěhoval do Los Angeles. V roce 1975 absolvoval Brandeis University a v roce 1981 získal doktorát v Oxfordu, kde byl jeho učitelem Charles Taylor. V roce 1980 začal na Harvardu vyučovat současnou politickou filosofii. V roce 1999 se stal řádným profesorem. V roce 2002 byl zvolen členem American Academy of Arts and Sciences. V letech 2005 – 2007 sloužil americké administrativě jako poradce pro etické souvislosti při zavádění biotechnologií.

Filosofické názory

Sandel se názorově hlásí k určité verzi komunitarismu i když s tímto označením není vůbec spokojený. Kritizuje Teorii spravedlnosti Johna Rawlse, která je založena na rozhodování za tzv. závojem nevědomosti, což má zajistit spravedlivé uspořádání společnosti, nezávislé na zájmech určitých osob.

Sandel si myslí, že v lidské společnosti není ani hypoteticky možná představa takového závoje. Vazby, které máme s ostatními lidmi, především našimi rodinami, nevznikají na základě vědomé volby, ale rodíme se s nimi. Proto je nemožné úplně oddělit osobu od těchto vazeb. Sandel sice připouští možnost volnější verze rozhodování za závojem nevědomosti, Rawlsův princip ale závisí na tom, že díky závoji se každý rozhoduje zcela bez ohledu na to, kdo bude těmito rozhodnutími ovlivněn. Pokud přijmeme Sandelovu  neodmyslitelnou existenci vazeb k ostatním lidem, pak je Rawlsova teorie nezávislost rozhodování za závojem nevědomosti nemožná.

Justice/Spravedlnost

Michael Sandel vedl kurz „Justice“ na Harvardu po dvě desetiletí. Zúčastnilo se jej více než 15.000 studentů, což z něj dělá jeden z nejnavštěvovanějších harvardských kurzů. Podzimní kurz v roce 2007 s 1.115 zapsanými studenty, byl dokonce vůbec nejobsazenějším v celé historii Harvardu.

Podzimní kurz v roce 2005 byl natočen, aby byl k dispozici studentům v rámci Harvard Extension School. Pozdějším upravením těchto nahrávek v koprodukci nekomerční vzdělávací televize WGBH Boston a Harvardské Univerzity vznikl 12-ti dílný televizní seriál Justice: What’s the Right Thing to Do? (Spravedlnost. Co je správné dělat?). Tento kurz a televizní seriál dosáhl univerzální světové popularity. Ta je založena především na metodě sokratovské diskuse a na osobnosti a mimořádném učitelském talentu Michaela Sandela.

V roce 2009 vydal Sandel knihu Justice: What’s the Right Thing to Do?, která přímo navazuje na úspěšný kurz. V dubnu 2012 vyšla jeho zatím poslední kniha What Money Can’t Buy: The Moral Limits of Markets (Co si za peníze nekoupíte. Morální limity trhu).

(s použitím anglické verze Wikipedie)

Videa

Spravedlnost: epizoda 12

Spravedlnost: epizoda 12

Spravedlnost: epizoda 11

Spravedlnost: epizoda 11

Spravedlnost: epizoda 10

Spravedlnost: epizoda 10

Spravedlnost: epizoda 9

Spravedlnost: epizoda 9

Spravedlnost: epizoda 8

Spravedlnost: epizoda 8

Spravedlnost: epizoda 7

Spravedlnost: epizoda 7

Spravedlnost: epizoda 6

Spravedlnost: epizoda 6

Spravedlnost: epizoda 5

Spravedlnost: epizoda 5

Spravedlnost: epizoda 4

Spravedlnost: epizoda 4

Spravedlnost: epizoda 3

Spravedlnost: epizoda 3

Spravedlnost: epizoda 2

Spravedlnost: epizoda 2

Spravedlnost: epizoda 1

Spravedlnost: epizoda 1
Odběr novinek
Najdete nás na Facebooku